Vice Presidency for Graduate Studies and Scientific Research

Former Vice Presidents
HE Prof. Mohammad Ibn Ali al-Habashi
From: 19/8/1981 G
To: 22/9/1990 G
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
HE Prof. Osama Ibn AbdulMajid Shabakshi
From: 4/2/1991 G
To: 6/12/1993 G
(He was appointed thereafter as the Chancellor of the University and Ministry of Health)

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
HE Prof. Madani AbdulQadir Alaqi
From: 29/12/1994 G
To: 2/8/1995 G
(He was appointed thereafter as a minister).
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
HE Prof. Fuad Ibn Mohammad al-Ghazali
From: 17/4/1996 G
To: 7/7/1997 G
(He was appointed thereafter as a secretary of Sacred City).
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
HE Prof. Mustafa Ibn Mohammad al-Hassan al-Edrisi
From: 20/4/1998 G
To: 14/2/2004 G
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
HE Prof. Mohammad Nour Ibn Yassin Fatani
From: 28/2/2004 G
To: 25/1/2007 G
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
HE Prof. Abdullah Ibn omar Bafail
From: 2006 G
To: 2009 G
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
HE Prof. Adnan Ibn Hamza Mohamed Zahed
From: 2009 G
To: 2016 G
 
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
HE Prof. Yusuf Ibn Abdelaziz Alturki
From: 2017 G
To: 2021 G
 
Send To Friend Print Page Error Page Add Page Link To Your Site
Last Update 10/9/2021 10:07:52 PM